آماده سازی خودرو برای فصل زمستان

Niaku Part ۱۲:۳۰ ب.ظ | بهمن ۱۷, ۱۴۰۰
زمان مورد نیاز برای مطالعه : 8 دقیقه
25267

نگهداری و سالم ماندن خودرو پس از خرید آن یکی از مهمترین و البته سخت‌ترین اقداماتی است که صاحبان خودرو بر دوش دارند. چرا که نگهداری سالم خودرو علاوه بر تضمین امنیت راننده و سرنشینان، هنگام فروش خودرو نیز امری مهم است.

یکی از مهمترین اقدامات در جهت سالم نگه داشتن هر وسیله نقلیه‌ای، آماده‌سازی خودرو برای فصل زمستان در هر سال است که با ذکر این موضوع اذهان تنها به سمت تهیه زنجیر چرخ می‌رود، اما این وسیله تنها گزینه لازم نیست.

به طور معمول در کشورهای مختلف حساسیت و توجه به سلامت خودرو و بررسی مرتب موتور، تایرها، شیشه‌ها و غیره با شرایط آب و هوایی ارتباطی نزدیک دارد. به گونه‌ای که در کشورهای سردسیر نحوه نگهداری از خودرو و استفاده از انواع وسایل و تجهیزات ایمنی مناسب همچون زنجیر چرخ در برف و باران و در کشورهای گرمسیر چک کردن مدام باد لاستیک‌ها و سلامت موتور و غیره بسیار اهمیت دارد.

از این رو با توجه به آغاز فصل پاییز و همچنین نزدیک شدن به فصل سرما و زمستان، توصیه‌هایی مبنی بر نگهداری سالم خودرو شما را در مقاله پیش رو ذکر و سعی شده تا پیش از شروع هرگونه باران و برفی حتما ماشین‌تان را برای این فصل پر مخاطره و تردد در جاد‌ه‌های درون شهری و برون شهری آماده کنید.

 

مراحل آماده سازی خودرو در زمستان

۱. بررسی سلامت لاستیک‌ها

اگر حتی در شهری سردسیر زندگی نمی‌کنید و برف و باران چندانی به شهر شما نمی‌آید، بازهم سعی کنید وضعیت باد هر چهار لاستیک‌ اتومبیل خود را چک کنید؛ چرا که رطوبت زمستانه و تردد مداوم در جاده‌ها بسیار خطرناک است. این امر می‌تواند به عنوان مشاوره و خرید لاستیک قبل از اقدام صورت گیرد.

البته هرگز فکر نکنید که هیچ‌گاه به زنجیر چرخ نیازی نخواهد بود، چرا که وضعیت آب و هوا در جاده‌های برون شهری قابل پیش‌بینی نیست.

به همین دلیل حتما در همین اوایل پاییز و پیش از شروع باد و باران و برف زمستانه بهتر است سری به تایرهای ماشینتان بزنید و از سلامت کامل آن‌ها مطمئن شوید.

سطح صاف تایر و به عبارتی ساییده شدن آن خطر تصادف و لیز خوردن در اثر پنچر شدن را برای ماشین شما بیش از هرچیزی پیش روی شما قرار می‌دهد و ریسک رانندگی در روزهای بارانی و برفی را بیش از سایر روزها می‌کند.

*ممکن است این اتفاق گاه به دلیل نداشتن زنجیر چرخ رخ دهد.

۲. بررسی ضدیخ

شما به عنوان صاحب خودرو می‌دانید که محافظت از سیستم رادیاتور ماشین در هوای سرد به واسطه تنظیم میزان ضدیخ قبل از شروع سرما انجام‌ می‌شود.

از این رو باید پیش از سرمای شدید هوا سطح ضدیخ ماشینتان را بررسی کنید و اگر چیزی از زمستان گذشته درون رادیاتور باقی مانده را خالی کنید.

حتما اطلاع دارید که باید ماده ضدیخ بین علامت حداکثر و حداقل در مخزن باشد که سنجش این کار توسط تستر ضدیخ امکان پذیر است.

۳. بررسی سلامت باتری خودرو

یکی از عمده‌ترین مشکلات زمستانه خودروها، خرابی باطری ماشین است. البته همواره خرابی باتری خودرو دلایل متعددی دارد و لزوما همه تقصیر بر گردن سرما نیست.

زیرا ممکن است مدتی زیادی از خاموش بودن خودرو گذشته باشد، ممکن است برق‌رسانی ماشین ایجاد مشکل کرده یا شاید دلایل دیگری باعث خرابی باتری شده باشد، اما آنچه باید بیش از هرچیزی مانع از ایجاد این ممکن ها شود، بررسی به موقع باتری خودرو در فصل پاییز و پیش از شروع زمستان است.

برای جلوگیری از برخی مشکلات احتمالی برای خرابی باتری ماشین، باید مراقب سولفاته شدن سر باتری که از بخار آب ناشی می‌شود، باشید.

زیرا دلیل سولفاته شدن باتری به دلیل برقرار نشدن جریان الکتریسیته است که باتری را خوب شارژ نمی‌کند.

البته برخی مکانیک‌ها بر این باورند استفاده از اسپری‌های گریس باعث جلوگیری از سولفات روی سری باتری می‌شود.

بهترین آپشن‌ ها برای رانندگی در زمستان

رانندگی در روزهای برفی و سرد زمستان به خصوص در جاده‌های برون شهری، کار سختی است و احتیاج به یک وسیله خاص، به نام زنجیر چرخ دارد و رانندگان و سرنشینان هم باید لوازم کافی و پوشاک گرم داشته باشند تا در صورت خرابی ماشین و تا رسیدن نیروهای امدادی از سرما یخ نزنند.

هر چند به نظر خیلی از افراد شاسی‌بلندها و وانت‌ها به خاطر ابعاد و اندازه بزرگ و قدرت موتور بیشتر، خودروهای مناسبی برای رانندگی در زمستان هستند، اما سدان‌ها و هاچبک‌هایی هم که دارای چند آپشن خاص باشند، می‌توانند سرنشینانشان را از سرما حفظ کنند.

گر‌مکن فرمان

یکی از ناخوشایندترین کارها، سوار یک خودرو سرد شدن و نشستن پشت فرمان در یک صبح زمستانی است. بعد از استارت زدن خودرو و روشن کردن بخاری، فضای کابین به آرامی گرم می‌شود، اما زمان بیشتری طول می‌کشد تا غربیلک فرمان نیز گرم شود.

در این وضعیت، اگر بتوانید با زدن دکمه گرمکن فرمان در عرض چند دقیقه گرما را در سر انگشتانتان حس کنید، حالتان بهتر خواهد شد.

گرمکن صندلی

صندلی هم مثل غربیلک فرمان می‌تواند سرما را در خودش نگه دارد، به خصوص اگر روکش چرمی داشته باشد.

امروزه، گرمکن صندلی به یکی از آپشن‌ها و تجهیزات استاندارد تبدیل شده که تقریبا در بیشتر خودروها وجود دارد، هر چند معمولا فقط صندلی راننده و شاگرد به آن مجهز است. اما اگر گرم‌کن صندلی در فهرست آپشن‌های خودرویتان دیده نمی‌شود، می‌توانید خودتان آن را نصب کنید.

سیستم تمام چرخ متحرک

بیشتر خودروها که شامل شاسی‌بلند و کراس‌اوور می‌شود، سیستم تمام چرخ متحرک (AWD) و دو دیفرانسیل ندارند و فقط تعداد کمی از برندها، آن هم اکثرا برای مدل‌های فول‌آپشن این سیستم را ارائه می‌دهند.

سیستم چهار چرخ متحرک (AWD) آپشن کاربردی در خودروهای جدید است. هر چند سفارش این آپشن به کارخانه، قیمت خودرو را بالا می‌برد، اما ارزشش را دارد. در این سیستم قدرت موتور به هر چهار چرخ منتقل می‌شود و در جاده‌ها و خیابان‌های برفی و بارانی کشش ماشین بیشتر می‌شود و راحت‌تر حرکت می‌کند.

دیفرانسیل لغزش محدود

خودروهای آفرود با دیفرانسیل لغزش محدود یا قفل دیفرانسیل، بهترین خودروها برای رانندگی در جاده‌های برفی هستند. با استفاده از این آپشن، چرخ‌ها با سرعت مناسب با کششی که دارند، حرکت می‌کنند.

دیفرانسیل لغزش محدود بخشی از گشتاور را به چرخی که بیشترین کشش را دارد، انتقال می‌دهد و لغزش روی چرخی که کمترین کشش را دارد، محدود می‌کند.

گرمکن آینه

گرمکن آینه در همه خودروها، حتی ارزان‌ترین و رده‌پایین‌ترین محصولات کمپانی‌ها هم وجود دارد، اما چندان توجهی به آن نمی‌شود.

آینه‌های گرم‌شونده یا دارای گرم‌کن آپشن جدیدی هستند که این امکان را می‌دهند تا بدون زحمت، برف و یخ و مه را از روی آینه‌ها پاک کنید. برای این کار فقط باید یک دکمه را فشار دهید.

دوربین ۳۶۰ درجه

یکی از مهم‌ترین موارد در رانندگی زمستانی، دید راننده به جاده و محیط اطراف خودرو است. در بارندگی، مه و پنجره‌های یخ‌زده، دیدِ کم می‌تواند خطرآفرین باشد و به همین خاطر داشتن چند چشم اضافی به کارتان می‌آید.

اگر در جاده‌ای برفی رانندگی می‌کنید و نمی‌توانید محیط اطراف خودرو را به خوبی ببینید، داشتن یک دوربین ۳۶۰ درجه کمکتان می‌کند.

استارت از راه دور

استارت از راه دور یکی از آپشن‌هایی است که می‌تواند قبل از اینکه در هوای سرد و برفی به در ماشین برسید، خودرو را روشن و گرم کند و شما را از دردسر نشستن در یک خودرو یخ‌زده نجات دهد.

۴. بررسی سلامت برف پاک‌ کن‌ها

برف پاک‌ کن به عنوان یکی از مهمترین ملزومات زمستانه خودرو است که می‌تواند خطر رانندگی در روزهای برف و بارانی را کاهش و در موارد خرابی احتمال تصادفات را افزایش دهد.

به همین دلیل باید علاوه بر بررسی محلول شیشه‌شوی و اطمینان از سلامت مخزن، لاستیک برف پاک‌کن و حرکت صحیح آن روی شیشه به خوبی بررسی شود.

۵. بررسی محلول و مخزن شیشه‌‌ شو

خیلی‌ها بر این باورند که زمستان‌ها به دلیل بارش برف و باران نیازی به پر کردن مخزن محلول شیشه‌شوی ماشین نیست، اما باید بگوییم که این افراد سخت در اشتباه هستند و با این اقدام خود رانندگی در روزهای برفی و بارانی را سخت‌تر می‌کنند.

اگر محلول مناسب شیشه و مخصوص زمستان داخل مخزن مربوطه نباشد، محلول یخ می‌زند و لوله مخزن نیز بر اثر سرمای شدید ترک می‌خورد و هزینه‌های زیادی برای صاحت خودرو در پی دارد.

پس بهتر است پیش از وقوع هرگونه خسارت مالی با خرید یک محلول دارای ضدیخ از ایجاد خطرات احتمالی جلوگیری کنید.

۶. بررسی چراغ‌های مه‌ شکن

بسیاری از صاحبان خودرو تنها هنگام مراجعه به مراکز معاینه فنی یا هنگام سفر به نقاط دور دست بهتر است، مه شکن و چراغ‌های خودرو را چک می‌کنند، این درحالی است که چراغ‌های مه‌شکن از زمان شروع فصل سرما تا شروع فصل گرما یکی از ملزومات رعایت ایمنی رانندگی محسوب می‌شود.

۷. بررسی ترموستات خودرو

به طور طبیعی ترموستات نقش بسزایی در دمای پیشرانه خودرو دارد. به‌ گونه‌ای که این قطعه مکانیکی به دما حساس و در مسیر آب خنک کننده خودرو قرار دارد.

سپس با توجه به دمایی که برای آن تعیین شده هنگام رسیدن آب رادیاتور به عدد مشخص شده، مسیر آب را باز می‌کند تا دمای پیشرانه از حد مجاز تجاوز نکند. حال به دلیل اهمیت این قطعه به ویژه در هوای سرد باید سلامت این قطعه به درستی پیگیری شود.

وسایل مورد نیاز خودرو در زمستان

قطعا وجود لوازمی همچون جعبه ابزارآلات، جعبه کمک‌های اولیه و … در خودرو برای هر فصلی ضروری است؛ اما لزوم وجود آن‌ها در فصل تابستان بیش از هر زمان دیگری نیاز است.

  • مایع ضدیخ
  • اسپری پنچرگیری
  • کاردک یخ‌شکن
  • لباس گرم و پتو سفری
  • جعبه کمک‌های اولیه
  • آب خوردن
  • چراغ قوه
  • زنجیر چرخ
محبوب ترین ها

اتودروم بین‌المللی تهران اولین پیست اتومبیل‌رانی با قابلیت برگزاری مسابقات فرمولا در کشور  است که با استاندارد‌های فدراسیون جهانی اتومبیل‌رانی (FIA) و با کاربری مسابقات در سطح بین‌المللی ساخته شده است. این پیست با مشاوره شرکت‌هایی چون Tilke ‌آلمان (طراح و سازنده ۱۰ پیست فرمول وان جهان) و Apex طراحی شده است. امکانات موجود در این […]

ماکسیما یکی از خودروهای کلاسیک و بسیار جذابی است که زمانی به عنوان عروس خودروها در بازار ایران شناخته می شد و هنوز هم برای بسیاری از دوستداران خودروهای قدیمی، یک نمونه تکرار نشدنی محسوب می شود. ماکسیما اگرچه در زمان خود به عنوان یکی از خودروهای لوکس شناخته می شد و انتظار می رفت که در ایران […]

در این مطلب قصد داریم شما را با دلایلی آشنا کنیم که از نظر ما، ریو را به خودرویی خوب برای خرید تبدیل کرده‌اند. 1 – شتاب خوب کیا ریو با بهره گیری از یک موتور 1.5 لیتری 4 سیلندر 16 سوپاپ با 97 اسب بخار نیرو و 135 نیوتن متر گشتاور و با توجه […]

تندر 90، ال 90 یا لوگان نام خودرویی است که چند سال پیش سرانجام از فرانسه به ایران آمد. ظاهر عجیب، اتاق‌های جادار در فضای کابین، صندوق پرحجم و مصرف سوخت کم، تندر 90 را در دل‌ها جا داد.   به گزارش  صدای ایران از خودرو بانک، رنوی فرانسه این خودرو را ساخته بود برای قشر […]

پر بازدیدترین مطالب

مدل‌های مفهومی و آینده‌نگر یکی از بخش‌های جذاب و هیجان‌انگیز صنعت خودرو هستند و تقریبا بیشتر خودروسازان بزرگ جهان، هر ساله بخشی از بودجه خود را صرف طراحی و تولید ماشین‌هایی می‌کنند که قرار است در آینده‌ای شاید نزدیک توسط انسان‌ها و ربات‌ها استفاده شود. خودروسازان چینی چند سالی است که از مرحله کپی‌کاری خودروهای […]

ماکسیما یکی از خودروهای کلاسیک و بسیار جذابی است که زمانی به عنوان عروس خودروها در بازار ایران شناخته می شد و هنوز هم برای بسیاری از دوستداران خودروهای قدیمی، یک نمونه تکرار نشدنی محسوب می شود. ماکسیما اگرچه در زمان خود به عنوان یکی از خودروهای لوکس شناخته می شد و انتظار می رفت که در ایران […]

خودرو ملی سمند توسط مجله کار مگزین مورد بررسی قرار گرفته و تمامی مزایا و معایب این خودرو را در قالب یک گزارش کامل در سال 2018 منتشر کرده است. نشریه کار مگزین معمولا جدیدترین و برترین خودروهای روز دنیا را بررسی می‌کند، اما دیدگاه این مجله در خصوص خودرو نسبتا قدیمی سمند بسیار جالب […]

لیست علاقه مندی ها 0
رفتن به لیست علاقه مندی ها به خرید ادامه دهید